Jak řekl Mark Twain: „Jsme tím, co si pamatujeme. Bez paměti zmizíme, přestáváme existovat, naše minulost je vymazána a přece věnujeme paměti jen málo pozornosti, kromě případů, kdy nás opustí. Děláme strašně málo k jejímu procvičení, živení, posilování a ochraně.“
Lidská paměť potřebuje pravidelný trénink. Jen tak může dobře sloužit až do vysokého věku. Je třeba začít ještě dřív, než se objeví problémy.
Pokud chcete podpořit svou paměť přidejte k jejímu tréninku také pohyb. Kombinace trénování paměti s nordic walking navrací a posiluje sebevědomí, zvyšuje výkonnost mozku a rozradostňuje život.
Věřím, že každý může prožít radostný a úspěšný život podle svých představ. Všechno ale záleží na tom, jak přistupuje ke své paměti. Čím více a častěji ji bude cvičit, o to silnější bude bez ohledu na věk.
Jedním z důvodů, proč trénovat paměť je ten, že má zásadní vliv na mozek. Je hlavním důvodem, proč si člověk uvědomujeme sebe sama. Jména, tváře milovaných i osobní vkus má na starosti paměť. Nejdeme spát, abychom se po probuzení museli učit chápat celý svět. Paměť to udělá za nás. Jednoznačně nejvýraznější rys lidských poznávacích schopností, schopnost psát a mluvit, existuje díky aktivním vzpomínkám. Paměť nám dodává nejen odolnost a sebevědomí, ale také z nás dělá lidi.
Chcete-li život prožít, ne jej prospat, potom je důležité paměť trénovat.
Mozek je zázračný v tom, že má vysokou schopnost vlastní obnovy. Díky tzv. neuroplasticitě je možné cíleným tréninkem jeho funkce efektivně posilovat. Je tak možné zlepšit nejen svou paměť, ale i pozornost, jazykové a komunikační schopnosti, prostorovou orientaci, procvičit smysly i logické myšlení.
Od malička se učíme nové věci, studujeme a vzděláváme se, abychom dostali vysněnou práci, realizovali své sny. Přes veškerou snahu se dřív nebo později setkáváme s tím, že nám naše nabyté vědomosti začnou vypadávat z paměti. Mnohdy si nevzpomeneme na banální věci. Přelomový věk, kdy se tak začíná dít, je kolem 35 let. Schopnost zapamatovat si fakta, jména nebo čísla v krátkodobém horizontu dosahuje vrcholu mezi 25 a 35 roky. Následně tato schopnost začíná slábnout. Někteří lidé mohou mít už od 50 let velké problémy s pamětí.
Nečekejte žádné zkoušení ani nepřetržité vyplňování testů a úkolů.
Pohyb neznamená "jen" zlepšení fyzické kondice, ale pozitivně ovlivňuje také myšlení a přemýšlení – má příznivý vliv na paměť.
Trénování paměti a nordic walking, tedy chůze s holemi, je velmi prospěšnou kombinací. Je vhodná pro všechny, kteří vědí, že být v dobré fyzické kondici jde ruku v ruce s tím, v jakém stavu je jejich paměť. Tímto druhem tréninku zvýší výkonnost svého mozku, získají potřebnou sebedůvěru, dobrý pocit ze sebe sama a víru, že jsou schopni žít život plnohodnotný a radostný.
Překonejte lenost, vezměte NW hole a ponořte se společně se mnou do rytmu kroků. Nadechněte se čerstvého vzduchu a nechte za sebou problémy všedního dne.
Nikdy nechybí praktické cvičení se zapojením všech přítomných :)